top of page

SEBEHODNOTA, SEBEÚCTA, SEBELÁSKA

Tři slova, která jsou na první pohled rozdílná, ale pokud se nad nimi zamyslíme, zjistíme, že je to jedna spojená nádoba. Jedno se propisuje do druhého.


Zdravá Sebeláska obsahuje jak sebeúctu, tak sebehodnotu. Zdravá Sebehodnota se projevuje i zdravým nastavením vlastních hranic. To, zda máme či nemáme sebehodnotu, se projevuje ve všech aspektech našeho života, nejen v poli pracovním.


Sebe-hodnota znamená, že se vážím sebe sama, svého času, svých znalostí, svých darů, svých zkušeností. A stejnou měrou si vážím svých stínů, svých lekcí, kterými jsem v životě musela projít , těch, které jsem zvládla, ale i těch, které jsem nezvládla a které se mi budou vracet tak dlouho, dokud se mi to nepodaří.


Pokud je naše sebehodnota nízká, nevěříme, že „si zasloužíme“ a neumíne se náležitě ocenit, což se projevuje především v poli pracovním. Ohodnotit sám sebe částkou bývá pro většinu z nás velký problém.

Pokud je naše sebehodnota na druhé straně pomyslné rovnice, tak naoopak požadujeme za svoji práci či svoje služby částku neadekvátně vysokou. Důležité je najít pomyslný střed, a to hlavně uvnitř Sebe. Jakmile se nám to podaří, máme Zlatý grál, najdeme rovnováhu a vlastní hodnotu.


Zdravá Sebehodnota se projevuje i zdravým nastavením vlastních hranic. Pro mne mít hranice znamená, že už nepůjdu proti sobě, naučím se říkat Ne a nebudu dělat věci, se kterými nejsem v souladu.


Sebeláska i sebehodnota se projevuje denně ve spoustě malých věcí, jak moc se máme rádi, jak si sami sebe ceníme, co si dovolíme pro sebe? Jsme zvyklí dávat neustále ostatním a na sebe tak nějak zapomínat. Hlavně ženy jsou na to odbornice, pečují a starají se o ostatní a sami sebe mají na posledním místě, většinou smýšlí v módu Nejdříve rodina a pak já, pokud ovšem zbyde energie, čas a peníze. Často pak končí uštvané, vyčerpané, zanedbané fyzicky i duševně, nemají zájem ani kapacitu pracovat na sobě, svém manželství, na svém partnerském vztahu, a tak nakonec skončí sami. A vůbec nechápou proč.


Pokud se nám toto děje, je opravdu nejvyšší čas, abychom se začali věnovat sami sobě. Abychom si na sebe vyhradili čas a zeptali se sami sebe Co mi dělá radost? Co mě naplňuje? Co je pro mne málo a co už moc? Kdy se cítím dobře a kdy už ne? Je to cesta do hlubin sebe sama a je to práce. Ale někde po té cestě, někdo dříve, někdo později, zjistíme, že JÁ jsem Dost, že jsme v pořádku, takoví, jací jsme a především, že Lásku si nemusíme zasloužit. Ani tu nejdůležitější ze všech, tu vlastní. Takže začněme u sebe, starejme se o sebe lásky-plně, pečujme o své tělo i o svoji duši. Svět je opravdu zrcadlo a ukáže nám naprosto přesně, jak na tom jsme, jak si stojíme. Odzrcadlí nám pouze naše vnitřní nastavení. Neváží si vás partner/partnerka? Nevážíte si sami sebe. Je toho na vás moc? Neumíte si říct o pomoc a podporu. V práci vás stále přehlíží se zvýšením platu? Vaše sebehodnota je nízká . A naopak. Máte krásné manželství , jste ve vztahu šťastní, máte hezké vztahy s dětmi, v práci si vás váží , chodíte tam rádi, máte fajn kolegy i šéfa, uděláte si čas sami na sebe, umíte si říct o pomoc , jste rádi na světě … Pak jste došli do cíle, našli jste svůj Střed , jste sami se sebou v souladu a svět vám zdrcadlí právě to.


Pokud se chcete v tomto tématu posunout, začínáme v pondělí 25.4. v 19:00. Registrace zde: https://www.mezzonet.cz/kurzy

78 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page